Slovníček pojmů

FAIR WER FOUNDATION - fond etického oblečení

Fond etického oblečení je iniciativa jejímž cílem je zlepšování životních podmínek pracovníků. Zaměřuje se výhradně na životní podmínky pracovníků ve firmách, které vyrábějí oblečení a další šité výrobky. Od těchto firem je v rámci činnosti fondu vyžadováno převzetí zodpovědnosti za pracovní podmínky zaměstnanců v celém dodavatelském řetězci. Fond sleduje novinky v oboru, sdílí s členy expertízy, obstarává sociální dialog a utužuje spolupráci v rámci odvětví.

 

 vegan

 

PETA - APPROVED VEGAN

Tento certifikát zaručuje, že oděvy neobsahují žádné živočišné složky a že žádné zvíře při výrobě netrpělo. Jedná se o další krok k udržitelné a odpovědné produkci.

 

 

confidence

 

Štítek produktu Standard 100 by Oeko-Tex , který byl zaveden (jako standard Oeko-Tex Standard 100 ) v roce 1992, osvědčuje dodržování specifikací normy se stejným názvem, dokument testovacích metod a mezní hodnoty pro potenciálně škodlivé chemikálie. Tento nezávislý systém zkoušení a certifikace lze použít na textilní materiály, meziprodukty ve všech fázích výroby a na hotové textilní výrobky. Příklady způsobilých položek pro certifikaci jsou surové a barvené hotové příze, surové a barvené hotové textilie a úplety a spotřební zboží (všechny druhy oděvů, bytový a bytový textil, ložní prádlo, froté věci, textilní hračky a další).

 

 GRS-GLOBAL-RECYCLED-STANDARD-490X300

 

GLOBÁLNÍ RECYKLOVYNÝ STANDARD

Globální recyklovaná norma (GRS) se zabývá ověřováním vstupního materiálu, řetězcem péče, zásadami životního prostředí, sociálními požadavky a označováním textilních výrobků vyrobených z recyklovaných materiálů. Jeho cílem je být úplným standardem pro obsah recyklovaného materiálu, který vyvažuje přísnost a praktičnost pro průmysl a konečné spotřebitele.

 

oc1_large

 

ORGANICKÁ BAVLNA

Bavlník se pěstuje bez použití škodlivých chemikálií s cílem ochrany životního prostředí a použití bavlny pro zdravotně zaručeně nezávadné výrobky. V roce 1991 byly v USA vydány předpisy pro certifikaci organicky produkované bavlny, podle kterých půda před nasetím musí 3 roky ležet ladem nebo se na ní musí organicky pěstovat jiné rostliny než bavlna, nebo se 3 roky po sobě musí pěstovat bavlna organickým způsobem. Výnos organického bavlníku nepřesahuje polovinu výnosu normálně pěstovaných rostlin, vlákna jsou kratší a mají menší pevnost. Světová sklizeň organické bavlny dosáhla v roce 2018 rekordního podílu 3 % na celkové produkci. 

 

 

. . . a ještě něco závěrem:

Kůže je největší dýchající orgán lidského těla. Vzduch se ke kůži dostává skrze oblečení a vzniká tak mikroklima, ve kterém se pohybujeme celý den. Proto bychom se měli oblékat do přírodních a bio/organických materiálů a nevystavovat své tělo zbytečnému riziku. Neváhejte tedy vyzkoušet naše věci a odměnou vám bude dobrý pocit z toho, že se nepodílíte na devastaci a zneužívání přírody a lidí pracujících v textilním průmyslu, a že pro sebe děláte z hlediska oblékání to nejlepší.

 

x